Hodnoty cholesterolu v tele nie sú počas života stabilné a nemenné. Stačí, ak sa o seba nestaráte tak, ako by ste mali, a môžu vystreliť do astronomických výšok. Keďže zvýšená hladina cholesterolu nebolí a problémy s ním sa často prejavia až v život ohrozujúcej situácii, dnes sa pozrieme na všetko, čo by ste o ňom mali vedieť!
Obsah
S cholesterolom je to podobné ako s hladinou cukru v krvi. Ak sa spoliehate na to, že keď ste mali v mladosti jeho hodnoty takmer ukážkové, zostanú také aj naďalej, mohli by ste sa nepríjemne mýliť. Táto chyba by navyše mohla spôsobiť naozaj vážne problémy. Jedného dňa by totiž na vaše dvere mohol zaklopať infarkt, ktorý vás v krajnej situácii môže stáť život.
Z tohto dôvodu sa odporúča nezanedbávať prevenciu u všeobecného lekára, ktorý sleduje hodnoty cholesterolu v rámci preventívnych prehliadok. Môže tak včas zaznamenať ich rapídne zvýšenie.
Skôr než dôjde k tomu, že budete musieť na zníženie cholesterolu užívať lieky zvané statíny, s veľkou pravdepodobnosťou vám lekár odporučí zmenu životosprávy, ktorá môže hodnoty cholesterolu pomerne ľahko dostať späť do normálu.
Je však cholesterol ako cholesterol? A aká je vlastne jeho primárna funkcia v našich telách? To všetko sa dozviete práve teraz!
Aký je rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom?
Hneď na úvod si musíme povedať, že cholesterol nie je len zlý. Telo ho do určitej miery potrebuje na zabezpečenie niektorých dôležitých procesov. Je základným stavebným kameňom bunkových membrán. Pomáha tiež telu vytvárať žlč, hormóny a vitamín D. Cholesterol potrebujete. Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi však môže zvyšovať riziko srdcových ochorení. Preto lekár počas testov zisťuje, akú máte hladinu HDL (dobrého) a LDL (zlého) cholesterolu, vrátane celkového cholesterolu a triglyceridov.
Typ cholesterolu | Funkcia | Vplyv na zdravie | Ako ho ovplyvniť? |
Dobrý cholesterol (HDL) | Prenáša cholesterol z tkanív späť do pečene na likvidáciu. | Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. | Pravidelný pohyb, zdravé tuky, omega-3. |
Zlý cholesterol (LDL) | Prenáša cholesterol z pečene do tkanív, kde sa môže hromadiť. | Zvyšuje riziko aterosklerózy a infarktu. | Obmedziť nasýtené tuky, vyhnúť sa trans tukom. |
Dobrý cholesterol (HDL)
HDL sa ľudovo nazýva „dobrý cholesterol“, pretože zbiera ostatné typy cholesterolu z tela a dopravuje ich do pečene, kde sa odbúravajú.
Ľudia, ktorí majú prirodzene vyššiu hladinu HDL cholesterolu, sú do istej miery menej ohrození infarktom a mozgovou príhodou. Nie je však úplne jasné, či rovnaký efekt platí aj pre ľudí, ktorí si hladinu HDL zvyšujú pomocou liekov.
Hladina HDL býva zvyčajne nižšia u ľudí trpiacich metabolickým syndrómom, čo je súbor ochorení zahŕňajúci obezitu, zvýšený krvný tlak a vysokú hladinu cukru v krvi.
Zlý cholesterol (LDL)
LDL prenáša veľké množstvo cholesterolu do tepien, kde dochádza k obnove buniek. Často sa nazýva „zlý cholesterol“, pretože pri nadmernom výskyte sa môže hromadiť v stenách tepien, čo spôsobuje ich zužovanie.
Lipoproteíny sú častice zložené z lipidov (tukov) a bielkovín, ktoré prenášajú tuky krvným riečiskom. Tuky sa samy nemôžu pohybovať krvou, preto lipoproteíny slúžia ako ich „dopravné prostriedky“.
Častice LDL obsahujú veľké množstvo cholesterolu a menšie množstvo bielkovín. Príliš veľké množstvo LDL vás môže vystaviť vyššiemu riziku mŕtvice alebo srdcových ochorení.
Vzhľadom na riziká spojené s vysokým množstvom LDL cholesterolu v tele sa lekári snažia u pacientov s vysokou hladinou cholesterolu znížiť LDL a zvýšiť HDL cholesterol. Najčastejšie prostredníctvom zmeny životného štýlu.
Aké by mali byť ich hodnoty?
Pri zisťovaní lipidového profilu lekári na základe analýzy krvného vzorku z laboratória určia, ako na tom ste.
U dospelého človeka sú normálne hodnoty:
- Celkový cholesterol: 2,9 – 5
- LDL cholesterol: 1,2 – 3
- HDL cholesterol: 1 – 2,2
- Triglyceridy: 0,45 – 1,7
Ak hodnoty presiahnu normu, človek sa presunie do pásma zvýšeného cholesterolu, z ktorého sa dá pomerne dobre dostať dlhodobou zmenou životného štýlu.
V prípade extrémne vysokých hodnôt môže lekár navrhnúť nielen zmenu životosprávy, ale aj predpísať lieky na zníženie cholesterolu, ktoré však môžu mať riziká. Ak však odborník dospeje k záveru, že je to pre vás najlepšia možnosť, odporúčame riadiť sa jeho pokynmi.
Ako podporiť normálnu hladinu cholesterolu v krvi?
Našťastie – rovnako ako hladina cholesterolu môže v určitých situáciách stúpať, môžeme prispieť aj k jej zníženiu. Nebude to však zadarmo. Ak chcete dosiahnuť úspech, bude potrebné upraviť životosprávu na viacerých frontoch.
Vyskúšať môžete napríklad prírodný doplnok stravy na podporu normálnej hladiny cholesterolu, ktorý obsahuje:
- Červenú fermentovanú ryžu
- Bergamot
- Artičok
- Niacín
- Ľan siaty
- Čierny cesnak
Rovnako je dôležité zmeniť stravovacie návyky. Namiesto smaženia na tuku si vyberajte pečenie, varenie v pare alebo prípravu jedál v teplovzdušnej fritéze, ktorá minimalizuje množstvo tuku.
Vyhýbajte sa tučným jedlám a nápojom. Preferujte nízkotučné a polotučné mliečne výrobky, kvalitné a chudé druhy mäsa. Naopak, vyhnite sa polotovarom, rýchlemu občerstveniu a údeninám. Zelenú dajte strukovinám a rastlinným alternatívam obľúbených jedál. Zvýšte podiel vlákniny.
Paradoxne môžu pomôcť zdravé tuky. V primeranom množstve si doprajte orechy, semienka, olivový olej a kvalitné morské ryby bohaté na Omega-3 mastné kyseliny. Úplne sa vyhýbajte živočíšnym tukom, ako je masť.
Ďalej pomáha:
- Redukcia nadváhy
- Pravidelný pohyb
- Zníženie stresu
- Dostatočný spánok
- Obmedzenie alkoholu
- Nikotínová abstinencia
Dodržiavajte aj pitný režim – pite čistú vodu a zelený čaj.
Ako sa situácia vyvíja, zistíte pri kontrolných meraniach u svojho ošetrujúceho lekára.
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23922-what-is-cholesterol – Čo je cholesterol? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hdl-vs-ldl-cholesterol – HDL vs LDL cholesterol (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/hdl-cholesterol/art-20046388 – Ako mať viac dobrého cholesterolu (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24391-ldl-cholesterol – Čo je LDL cholesterol (anglicky)
https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/11-tips-to-cut-your-cholesterol-fast – Tipy na zníženie cholesterolu (anglicky)
Posledná aktualizácia článku: 4. 12. 2024